Atak Hamasu na Izrael. Porwanie Alexa Dancyga
W sobotę rano bojownicy palestyńskiego Hamasu, który od 2007 roku kontroluje Strefę Gazy, przeniknęli na terytorium Izraela drogą lądową, morską i powietrzną. Zamordowali wielu cywilów, uprowadzili ponad sto osób. W odpowiedzi izraelskie wojsko zaczęło przeprowadzać naloty na cele Hamasu. To kolejny rozdział trwającego od dekad konfliktu izraelsko-palestyńskiego.
Jak poinformował działacz żydowskiej gminy wyznaniowej w Łodzi, Jarosław Papis-Rozenbaum, wśród porwanych jest "przyjaciel Polski, rzecznik współpracy pomiędzy naszym krajem a Izraelem, historyk, mający także obywatelstwo RP Alex Dancyg". Mężczyzna został uprowadzony przez terrorystów z Hamasu z kibucu na południu Izraela.
Czytaj także:
"Podwójna tożsamość" Alexa Dancyga
Alex Dancyg rodzi się w 1948 roku w Warszawie. Kiedy kończy dziewięć lat, wraz z rodzicami wyjeżdża do Izraela. Zostaje historykiem. Gdy w 1986 roku do Polski zaczynają przyjeżdżać pierwsze grupy młodzieży izraelskiej, Dancyg dostaje propozycję, by uczestniczyć w wycieczkach w charakterze tłumacza.
Dancyg zostaje przewodnikiem. Chce pokazywać młodym Izraelczykom Polskę nie tylko jako miejsce kaźni, ale również miejsce, gdzie na świat przyszli wspaniali Polacy, którzy ratowali Żydów. Przekonuje przewodników, żeby pokazywali wspólne dzieje, te dobre i te złe, bez fałszu i zakłamania.
Na początku lat 90. XX wieku Dancyg zaczyna pracę w Instytucie Jad Waszem, prowadząc kursy dla przewodników grup młodzieży izraelskiej. Od tamtej pory udziela się w kwestiach polsko-żydowskich i bierze udział w różnych wydarzeniach politycznych i kulturalnych.
Reportaż Marty Rebzdy pt. "Podwójna tożsamość":
Czytaj także:
Tytuł reportażu: "Podwójna tożsamość"
Autorka: Marta Rebzda
Data emisji: 10.10.2023 r.
Godzina emisji: 2.10
kk